Jednym z najczęściej wpisywanych zapytań do wyszukiwarki Google jest zapytanie dotyczące BIKU. Sama fraza BIK wyszukiwana jest, według planera słów kluczowych Google około 1 milion razy w ciągu miesiąca. Zapytania bardziej rozbudowane, typu pożyczka bez BIK wpisywane są około 100 000 razy w ciągu jednego miesiąca, a na przykład kredyty bez BIK około 10 000 razy. 

Jest to więc jeden z najbardziej interesujących nas tematów. 

Warto poświęcić mu jeden krótki artykuł. 

 

Oczywiście w internecie, na różnych portalach tekstów o BIKU jest bardzo dużo., ale i na Prostym Bankowaniu taki tekst myślę że, powinien się pojawić.

 

Pierwsze pytanie, jakie sobie można zadać słysząc o BIKU, na przykład w trakcie wnioskowania o swój pierwszy kredyt, to co to takiego jest ten BIK?

 

BIK inaczej Biuro Informacji Kredytowej to instytucja, która w założeniu ma pomagać nam kredytobiorcom w uzyskaniu kredytu czy innego rodzaju finansowania. Tu pewne część osób mocno się zirytuje. Dlaczego? O tym nieco dalej.

 

W jaki sposób ma nam ten BIK pomagać?

 

Każdy z banków i SKOKÓW działających na terenie Polski ma obowiązek wpisywania każdego udzielonego kredytu czy udzielonej pożyczki do bazy prowadzone przez BIK, a także składania raportów o realizacji zobowiązania przez kredyto czy pożyczkobiorcę. Tak więc zawierając kolejne swoje zobowiązania i je regularnie spłacając budujemy swoją dobrą historię kredytową, czyli gromadzimy coraz więcej punktów. Działa to też w druga stronę. Nie spłacając regularnie swoich zobowiązań, tracimy zgromadzone wcześniej punkty i niszczymy wypracowana wcześniej dobrą historię kredytową.

A dobra lub zła historia to właściwie podstawowy wskaźnik jaki banki biorą przy udzielaniu kredytów. I nie tylko banki. Także wnioskując o pożyczkę w instytucji poza bankowej, czyli w firmach pożyczkowych, również zostaniemy poddani procedurze sprawdzenia w BIKU. Bo banki i firmy pożyczkowe mogą, na zasadzie wzajemności, wymieniać się informacjami o jakości obsługi zobowiązań przez swoich klientów.

 

To jak wygląda ta punktacja w BIKU?

 

Określony przedział punktowy przekłada się na ocenę naszej zdolności kredytowej. Maksymalnie możemy zgromadzić 100 punktów.

 

Jeśli zgromadzimy powyżej 80 punktów to nasza ocena jest Doskonała i mamy w zasadzie 100% pewność że w każdej instytucji uzyskamy interesujący nas kredyt, a co więcej można, szczególnie w przypadku większych kredytów uzyskać nieco niższą marżę. Szczególnie przy kredytach hipotecznych to może być dobry sposób na obniżenie comiesięcznej raty i co ważne, łącznej kwoty którą trzeba będzie oddać bankowi w ciągu 25 czy 30 lat kredytowania zakupu nieruchomości.

Przedział 74-79 punktów to ocena Bardzo dobra. Jeśli znajdujemy się w tym przedziale również możemy liczyć na to że większość instytucji kredytowych czy pożyczkowych udzieli nam kredytu czy pożyczki.

Kolejny przedział to 69 - 73 punktów i ocena Dobra. Jeśli jesteśmy zaklasyfikowanie do tego przedziału to musimy się liczyć z tym że część banków będzie mniej zainteresowana udzieleniem nam kredytu, szczególnie gotówkowego, podwyższy nam marżę i będzie bardzo wnikliwie analizowała nasze źródło dochodów.

Następny przedział to 59 - 68 punktów czyli ocena Umiarkowana. Jeśli jesteśmy w tym przedziale to niestety zaczynamy wypadać z zainteresowania banków naszą osobą i naszymi potrzebami finansowymi. W tym przedziale finansowanie możemy uzyskać bardziej w instytucjach pożyczkowych niż w bankach, a to wiąże się z nieco wyższymi kosztami jakie musimy ponieść przy spłacie pożyczki.

Ostatni przedział to 0 - 58 punktów czyli ocena Niska. W tym przedziale raczej nie należy liczyć na jakiekolwiek finansowanie.


I tu pojawia się rozwinięcie wątku o irytacji niektórych kredytobiorców związane z BIKIEM i jego pomocą w uzyskiwaniu kredytów. Jeśli ktoś, z różnych i czasami niezależnych od niego powodów, zjechał ze swoimi punktami do poziomu 59 czy jeszcze niżej, może się irytować tym że istnieje BIK i gromadzi informacje o zobowiązaniach klientów banków czy SKOKÓW. Niestety w tej sytuacji nie ma prostego rozwiązania. Odbudowanie swojej dobrej historii kredytowej to proces raczej długotrwały i często wymagający zaangażowania specjalisty czyli kancelarii prawnej zajmującej się tematyką niespłacanych i wypowiedzianych przez pożyczkodawców kredytów i pożyczek. Niestety nie są to usługi tanie, ale dają szansę na rozwiązanie problemu i powolny powrót do dobrej zdolności kredytowej.

 

Jeśli ktoś potrzebuje specjalistycznej porady może skorzystać z usług tej kancelarii.

 

A jeśli problem ze złym BIKIEM wynika z kredytów frankowych, to pierwsze kroki powinien skierować do specjalisty od tego typu kredytów. 

 

Co  wpływa na naszą ocenę punktową?

 

Na naszym koncie gromadzone są informacje w czterech kategoriach

 

Terminowość - czyli czy spłacasz swoje kredyty bez opóźnień. Jest to najbardziej istotny czynnik który wpływa na naszą ocenę punktową jaką mamy w BIKU.

 

Korzystanie - tu gromadzone są informacje o posiadanych kartach kredytowych, limitach w rachunku czy kredytach ratalnych. Jest to czynnik który w istotny sposób wpływa na twoją ocenę punktowa.

Jeśli często korzystasz z takich produktów to niestety obniży to twoje punkty. Warto rozsądnie korzystać z takich ofert bankowych. Jeśli już je mamy, to lepiej jest zrobić konsolidację tych zobowiązań. Jeden kredyt konsolidacyjny jest zdecydowanie lepszy z punktu widzenia naszej oceny punktowej. Warto o konsolidacji pomyśleć i ja wykonać szczególnie wtedy gdy zaczynamy poważnie myśleć o większym zakupie na kredyt. Jeśli planujesz zakup mieszkania z kredytem hipotecznym czy zakup nowego droższego samochodu to konsolidacja swoich zobowiązań jest po prostu konieczna.

 

O kredytach konsolidacyjnych przeczytasz na tych stronach Prostego Bankowania

 

Najtańsza na rynku konsolidacja kredytów w Kasie Stefczyka

Promocja pożyczki konsolidacyjnej w Banku PeKao

Ranking najlepszych kredytów konsolidacyjnych na jesień 2021 roku

 

o kredycie konsolidacyjnym przeczytać możesz na tej stronie Prostego Bankowania. Kredyt konsolidacyjny. Co to takiego? A na tej stronie znajdziesz najlepsze kredyty konsolidacyjne wielu banków.

 

Wnioskowanie. Jest to również czynnik który w dużym stopniu wpływa na stan twoich punktów.

Każdy bank i prawie każda instytucja finansowa kieruje do BIKU zapytanie przed rozpoczęciem procedury związanej z udzieleniem nam kredytu czy pożyczki. Jeśli, dajmy na to PKO BP sprawdzał naszą sytuację w BIKU, bo składaliśmy zapytanie o jeden z kredytów czy pożyczek oferowanych przez ten bank, to taka informacja pojawi się na naszym koncie i niestety obniży nam naszą ocenę punktową. Informacja o zapytaniach przechowywana jest przez 12 miesięcy, po tym czasie zostaje wykreślona. Jeśli w przeciągu 14 dni składamy wnioski w kilku bankach czy innych instytucjach finansowych dotyczących tego samego rodzaju kredytu, to te zapytania BIK potraktuje jako jedno zapytanie i niezbyt dużo obniży nam się nasza punktacja. Możemy więc śmiało złożyć wnioski w tym samym czasie do kliku banków, porównać ich oferty, i wybrać najlepszą bez istotnego obniżenia poziomu naszych punktów

 

Doświadczenie. To po prostu nasz staż kredytowy. Czym dłużej korzystamy z kredytów czy pożyczek tym nasza ocena jest wyższa. Jest to czynnik który w umiarkowany sposób wpływa na naszą ocenę punktową.

 

To jeszcze nie wszystko co znajduje się na naszym koncie w BIKU. Co jeszcze możemy tam znaleźć? O tym w następnym wpisie, lub 

 

sam możesz  sprawdzić jak wygląda twój BIK, rejestrując się z tego linku i zamawiając roczny pakiet alertów. W ramach pakietu, za 99 zł, otrzymasz 6 raportów BIK z wpisanymi twoimi zobowiązaniami i ich jakością, powiadomienia o każdym zapytaniu w bazie, oraz analizę posiadanej zdolności kredytowej.

 

 

Na dziś może tyle. Odpowiedź na pytanie czy istnieje możliwość uzyskania finansowania bez BIK w następnym wpisie.

BIK. Co to takiego?

22 października 2021
BIK co to takiego? pożyczki bez BIK, kredyty bez BIK

Kredyty bez BIK. Pożyczki bez BIK. Czy to jest możliwe?

ZNAJDŹ NAS NA FACEBOOKU, YOUTUBIE, INSTAGRAMIE.

link do twittera
link do YT
link do fb
link do konta na instagramie Kredt pożyczka

 


 

ZAPIS DO NEWSLETTERA 

REGULAMIN STRONY 

POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ

POLITYKA PRYWATNOŚCI

KONTAKT

Proste Bankowanie - Marek Mularczyk Firma
ul. Kalwaryjska 69/9
30-504 Kraków, małopolskie
NIP: 6771661429

tel: 515822177
e-mail: kontakt@proste-bankowanie.pl

 

 


Jedynym źródłem dochodów bloga oraz znacznej części dochodów jego autora są prowizje wypłacone przez reklamujące się na blogu podmioty, lub za dokonane zakupy, zainicjowane i zakończone za pomocą linków umieszczonych w tekście, banerów reklamowych oraz innych kreacji reklamowych umieszczonych na stronach bloga. Staram się aby promowane produkty, były produktami najlepszymi z dostępnych na rynku. Jeśli mają Państwo swoje propozycje dotyczące innych produktów zachęcamy do kontaktu  

proste bankowanie
Proste Bankowanie