ZNAJDŹ NAS NA FACEBOOKU, YOUTUBIE, INSTAGRAMIE.

link do twittera
link do YT
link do fb
link do konta na instagramie Kredt pożyczka

 


 

ZAPIS DO NEWSLETTERA 

REGULAMIN STRONY 

POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ

POLITYKA PRYWATNOŚCI

KONTAKT

Proste Bankowanie - Marek Mularczyk Firma
ul. Kalwaryjska 69/9
30-504 Kraków, małopolskie
NIP: 6771661429

tel: 515822177
e-mail: kontakt@proste-bankowanie.pl

Ustawa o kredycie konsumenckim wprowadza trzy terminy związane z całkowitymi kwotami naszego zobowiązania. Są to pojęcia bardzo oczywiste i intuicyjne, nie mniej warto chwilę nad nimi się zastanowić. Szczególnie w sytuacji nadzwyczajnej potrzeby uzyskania dodatkowego finansowania. W nagłej sytuacji, działając pod presją czasu, łatwiej jest podjąć niezbyt rozsądna decyzję. A znając trzy pojęcia "całkowite ......," łatwo jest policzyć ile nas będzie kosztował nowy kredyt. Jest oczywiście termin RRSO, dobrze opisujące koszty naszego kredytu, ale ma ten wskaźnik jedną wadę. Nie podaje w sposób jednoznaczny, ile rzeczywiście więcej zapłacimy spłacając naszą pożyczkę.  

Więc po kolei.

Ile na prawdę kosztuje nas kredyt konsumencki i jak to policzyć

04 grudnia 2021
kredyt konsumencki i jego koszty

Pierwszym istotnym pojęciem związanym z kredytem jest całkowita kwota kredytu. Zgodnie z definicją wprowadzoną w ustawie "jest to maksymalna kwota wszystkich środków pieniężnych nieobejmujących kredytowanych kosztów kredytu, które kredytodawca udostępnia konsumentowi na podstawie umowy o kredyt, a w przypadku umów, dla których nie przewidziano tej maksymalnej kwoty, suma wszystkich środków pieniężnych nieobejmujących kredytowanych kosztów kredytu, które kredytodawca udostępnia konsumentowi na podstawie umowy o kredyt" 

Czyli są to pieniądze które dostaniemy przelewem na nasz rachunek lub dostaniemy w gotówce w kasie banku czy innej instytucji kredytowej po podpisaniu umowy kredytowej.

Kredyt konsumencki. Trzy "całkowite kwoty" związane z naszym kredytem

Całkowita kwota kredytu

Całkowitym kosztem kredytu  w świetle ustawy, są oczywiście wszelkie koszty, które musimy ponieść w związku z umową o kredyt. Ustawa znów określa jakie to w szczególności są koszty;
- odsetki, opłaty, prowizje, podatki i marże jeżeli są znane kredytodawcy 
- koszty usług dodatkowych, w szczególności ubezpieczeń, w przypadku gdy ich poniesienie jest niezbędne do uzyskania kredytu lub do uzyskania go na oferowanych warunkach. 

Jedynymi kosztami jakie ustawodawca wyłączył z definicji są koszty opłat notarialnych ponoszonych w związku z zawarciem umowy kredytowej. W naszym przypadku, jeśli chcemy dokładnie wyliczyć ile rzeczywiście zapłacimy za nasz kredyt koszty te w wyliczeniu uwzględnimy.

Całkowity koszt kredytu

CZYTAJ KOLEJNY

KOLEJNY W TEJ TEMATYCE

 

 


Jedynym źródłem dochodów bloga oraz znacznej części dochodów jego autora są prowizje wypłacone przez reklamujące się na blogu podmioty, lub za dokonane zakupy, zainicjowane i zakończone za pomocą linków umieszczonych w tekście, banerów reklamowych oraz innych kreacji reklamowych umieszczonych na stronach bloga. Staram się aby promowane produkty, były produktami najlepszymi z dostępnych na rynku. Jeśli mają Państwo swoje propozycje dotyczące innych produktów zachęcamy do kontaktu  

Całkowita kwota do zapłaty

Ostatnim pojęciem związanym z całkowitymi kosztami umowy kredytowej to Całkowita kwota do zapłaty przez konsumenta. Jest to oczywiście suma całkowitego kosztu kredytu i całkowitej kwoty kredytu. Kwota ta, w większości przypadków jest kwotą równą sumie wszystkich rat w których spłacamy nasz kredyt. W niektórych przypadkach może być to suma rat i kosztów ubezpieczenia kredytu albo prowizji, jeśli nie jest to prowizja skredytowana i musi być zapłacona przed uruchomieniem kredytu.

Ile kosztuje nas nasz kredyt?

Jeśli chcemy wiedzieć ile procentowo zapłacimy za pożyczone pieniądze możemy zrobić to w bardzo prosty sposób. Jeśli od Całkowitej kwoty do zapłaty odejmiemy Całkowitą kwotę kredytu otrzymamy kwotę pokazującą jaki kwotowo jest koszt związany z naszym zobowiązaniem. 

Na przykład. Jeśli Całkowita kwota kredytu wynosi 10000 złotych, a suma wszystkich rat i ewentualnych dodatkowych kosztów opłaconych poza ratami, czyli Całkowita kwota do zapłaty wynosi 12 000 złotych, to koszt kredytu jaki poniesiemy z niego korzystając wyniesie 2000 złotych. Ponieważ wszystkie wskaźniki przedstawiane są procentowo watro i to wyliczenie przeliczyć na procenty. Wystarczy do tego proste równanie do wyliczenia jakim procentem pierwszej liczby jest druga liczba. W tym celu dzielimy jedną liczbę przez drugą a otrzymany wynik przeliczamy na procenty, czyli X=(A:B)*100%.

Koszt kredytu (X) procentowo wyliczymy tak: Koszt kredytu kwotowo (A) podzielimy przez Całkowitą kwotę kredytu i ten wynik pomnożymy przez 100%

W naszym przypadku to będzie wyglądało tak X = (2000:10000)*100% czyli koszt naszego kredytu wynosi 20%. 

Watro policzyć sobie ten wskaźnik przed zaciągnięciem zobowiązania. W ten sposób możemy też porównać kilka różnych ofert banków czy instytucji kredytowych przedstawiających nam oferty różniące się nieco czasem na jaki je możemy zaciągnąć. Warto również zrobić taką analizę rozważając konsolidację naszych zobowiązań. Mamy wtedy świadomość czy konsolidacja jest dla nas opłacalna tylko dlatego że płacimy niższe raty czy może tez zyskujemy na tym rozwiązaniu patrząc pod kontem całkowitej kwoty do zapłaty.

 

 

Powyższy tekst nie jest żadną poradą prawną ani też opinią prawną. 

Podstawa prawna:

 Dz.U. 2011 Nr 126 poz. 715 Ustawa z dnia 12 maja 2011 r. O kredycie konsumenckim, z późniejszymi zmianami

Sprawdź tekst ujednolicony w ISAP / Internetowym Systemie Aktów Prawnych Sejmu RP

 

Przeczytaj o najlepszych ofertach finansowych

Przeczytaj o kredytach konsolidacyjnych z RRSO poniżej 10%

lub

Sprawdź najtańsze kredyty konsumpcyjne dostępne na rynku

proste bankowanie
Proste Bankowanie