ZNAJDŹ NAS NA FACEBOOKU, YOUTUBIE, INSTAGRAMIE.

link do twittera
link do YT
link do fb
link do konta na instagramie Kredt pożyczka

 


 

ZAPIS DO NEWSLETTERA 

REGULAMIN STRONY 

POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ

POLITYKA PRYWATNOŚCI

KONTAKT

Proste Bankowanie - Marek Mularczyk Firma
ul. Kalwaryjska 69/9
30-504 Kraków, małopolskie
NIP: 6771661429

tel: 515822177
e-mail: kontakt@proste-bankowanie.pl

Kredyt hipoteczny stanowi wieloletnie zobowiązanie, które w istotny sposób wpływa na naszą przyszłość. Dlatego też decyzja o jego zaciągnięciu nigdy nie należy do najłatwiejszych. Do zakupu własnego domu lub mieszkania należy się odpowiednio przygotować. Kredyt hipoteczny jest jednym z najdokładniej uregulowanych prawnie produktów finansowych.

Ustawodawca zapewnił szereg zabezpieczeń, dzięki którym klienci mogą liczyć na skuteczną ochronę zawierając umowę o kredyt hipoteczny.

Kredyt hipoteczny, co warto o nim wiedzieć

25 listopada 2021
Kredyt hipoteczny. Kredyt na zakup nieruchomości

Mianem kredytu hipotecznego określa się kredyt celowy na zakup konkretnej działki, nieruchomości, a także planowanej lub już rozpoczętej budowy. Dla wielu osób stanowi atrakcyjną alternatywę dla kosztownych i długotrwałych prac remontowo-wykończeniowych w posiadanych przez nich nieruchomościach. Czasami prościej jest zmienić nieruchomość niż ją remontować, zwłaszcza jeśli musimy nadal w niej mieszkać.

Kredyt hipoteczny jest zobowiązaniem na długi okres – nawet na kilkadziesiąt lat. Z tego względu wymaga określonego rodzaju zabezpieczenia. Bank musi zostać wpisany do księgi wieczystej, oczywiście po jej założeniu, budowanej nieruchomości, lub księgi wieczystej kupowanej nieruchomości.

Możliwe jest również zabezpieczenie na innej nieruchomości która nie musi być naszą własnością. Najczęściej jest to po prostu dom czy mieszkanie rodziców, którzy w ten sposób pomagają swoim dzieciom nabyć pierwszą własną nieruchomość.

Procedura kredytowa jest złożonym procesem wymagającym szczegółowej analizy. Brak odpowiedniego do niej przygotowania z naszej strony lub ze strony instytucji finansowej może skutkować opóźnieniem uruchomienia kredytu, a także wpłynąć na odmowną decyzję banku.

Kredyt hipoteczny, na co warto zwracać uwagę

Czym jest kredyt hipoteczny?

Pierwszym krokiem na drodze do uzyskania kredytu hipotecznego jest sprawdzenie swojej zdolności kredytowej.

Sprawdzić ją możesz za rejestrując się z tego linku w BIK. Za jedyne 99 zł rocznie, uzyskasz dostęp do rejestru swoich zobowiązań, otrzymasz alerty BIK, które powiadomią Ci o tym że ktoś właśnie sprawdza Twoje zobowiązania czy  wpisuje Ciebie do rejestru jako swojego kredytobiorcę. Otrzymasz także dostęp do kalkulatora swojej zdolności kredytowej. Dzięki niemu w bardzo prosty sposób dowiesz się czy otrzymasz kredyt na swój wymarzony zakup.

Posiadanie wiedzy na temat jaką maksymalną wysokości raty kredytu możemy terminowo spłacać pozwoli nam wybrać taką nieruchomość, której cena nie przekroczy naszych finansowych możliwości.

Badając zdolność kredytową, bank uwzględnia szeroki zestaw danych. Bierze pod uwagę następujące czynniki:

- wysokość wkładu własnego,

- okres spłaty - im dłuższy, tym większą kwotę jesteśmy w stanie uzyskać,

- źródło naszych dochodów oraz ich wysokość,

- forma zatrudnienia, banki preferują umowę o pracę na czas nieokreślony,

- nasze aktualne zobowiązania finansowe , również w innych bankach,

- wielkość gospodarstwa domowego oraz koszty jego utrzymania,

- historię kredytową . BIK gromadzi wszystkie dane na temat naszych teraźniejszych i przeszłych zobowiązań, a także posiada informacje dotyczące terminowej spłaty rat.

Bank zwraca również uwagę na nasz stan cywilny, wiek, miejsce zamieszkania oraz liczbę członków rodziny.

Badanie zdolności kredytowej

CZYTAJ KOLEJNY

KOLEJNY W TEJ TEMATYCE

 

 


Jedynym źródłem dochodów bloga oraz znacznej części dochodów jego autora są prowizje wypłacone przez reklamujące się na blogu podmioty, lub za dokonane zakupy, zainicjowane i zakończone za pomocą linków umieszczonych w tekście, banerów reklamowych oraz innych kreacji reklamowych umieszczonych na stronach bloga. Staram się aby promowane produkty, były produktami najlepszymi z dostępnych na rynku. Jeśli mają Państwo swoje propozycje dotyczące innych produktów zachęcamy do kontaktu  

Wybór oferty kredytu hipotecznego

Decydując się na kredyt hipoteczny, powinniśmy wybrać taką ofertę, której warunki są dla nas korzystne nie tylko w chwili składania wniosku, ale pozostaną takie również w przyszłości. Na finalny koszt zobowiązania wpływa bowiem nie tylko wysokość oprocentowania, ale także:

- odsetki, które wylicza się na podstawie oprocentowania nominalnego,

- ubezpieczenie pomostowe i niskiego wkładu własnego,

- opłaty przygotowawcze, marża, prowizja,

- koszt wyceny nieruchomości,

- koszty produktów, które bank dołącza do kredytu, np. karta debetowa lub kredytowa, konto ROR,

- koszt wcześniejszej, bezprowizyjnej spłaty kredytu,

- system spłaty – raty malejące lub równe,

- i wreszcie – kwota zaciągniętego kredytu.

Najlepszym wskaźnikiem służącym do porównywania ofert kredytów między sobą jest RRSO, czyli Rzeczywista Roczna Stopa Oprocentowania. Został on wprowadzony w celu ułatwienia wyboru najkorzystniejszej oferty banku. Należy jednak pamiętać, że RRSO uwzględnia wartość pieniądza w czasie, dlatego ważne jest, aby analizować propozycje kredytowe na opiewające ten sam okres.

Zgodnie z obowiązującymi przepisami instytucje finansowe obliczają wysokość RRSO, uwzględniając wszystkie opłaty które musi ponieść kredytobiorca np. prowizję, wysokość oprocentowania kredytu, niezbędne ubezpieczenia oraz pozostałe opłaty, np. związane z rozpatrzeniem wniosku.

Kredyt hipoteczny a obowiązkowy wkład własny

Postanowienie Komisji Nadzoru Finansowego sprawiło, że od 2014 roku banki wymagają od swoich klientów, którzy decydują się na zaciągnięcie kredytu hipotecznego, określonego wkładu własnego. Od 2020 roku wkład ten wynosi 20% wartości kupowanej nieruchomości. Wspomniana rekomendacja w zasadzie uniemożliwia skorzystanie ze znanego od wielu lat ubezpieczenia niskiego wkładu własnego. Mimo to niektóre banki oferują kredyty z 10% wkładem własnym, ale w tym przypadku konieczne jest wykupienie ubezpieczenia niskiego wkładu własnego. Działa to w ten sposób że co miesiąc, z góry wpłacamy składki do momentu spłaty w ratach kapitałowo-odsetkowych tej części kapitału, która odpowiada brakującemu kapitałowi własnemu w wymaganej 20% wysokości. 

Wkład własny ma zazwyczaj postać gotówkową, ale w pewnych okolicznościach bank dopuszcza innego jego formy, np. zaliczka wpłacona na rachunek dewelopera, środki z likwidacji książeczki mieszkaniowej czy wartość rynkowa działki, na której wybudowana zostanie nieruchomość.

 

Jeśli chcesz skorzystać z oferty kredytu z 10% wkładem własnym możesz to zrobić w dwóch bankach których oferty dostępne są na tej stronie. A jeśli ktoś nie jest do końca przekonany jaki bank będzie dla niego najlepszy może wybrać kontakt z firmą Expander, której agent przedstawi najlepsze i najbardziej zgodne z oczekiwaniami ofert kredytów hipotecznych.

proste bankowanie
Proste Bankowanie