ZNAJDŹ NAS NA FACEBOOKU, YOUTUBIE, INSTAGRAMIE.

link do twittera
link do YT
link do fb
link do konta na instagramie Kredt pożyczka

 


 

ZAPIS DO NEWSLETTERA 

REGULAMIN STRONY 

POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ

POLITYKA PRYWATNOŚCI

KONTAKT

Proste Bankowanie - Marek Mularczyk Firma
ul. Kalwaryjska 69/9
30-504 Kraków, małopolskie
NIP: 6771661429

tel: 515822177
e-mail: kontakt@proste-bankowanie.pl

Czasami zdarza się, że już po podpisaniu umowy o kredyt zmieniły się nam na lepsze warunki finansowe, dostaliśmy dodatkowe pieniądze od pracodawcy czy ktoś zwrócił nam starą pożyczkę, a może po prostu rozmyśliliśmy się z zakupu na który pożyczyliśmy pieniądze. Czy w takim przypadku musimy spłacić całą pożyczoną kwotę wraz ze wszystkimi dodatkowymi kosztami. Czasami są ona naprawdę spore. Nie! Jeśli decyzję o rozwiązaniu umowy podejmiemy odpowiednio szybko możemy od umowy po prostu odstąpić.  

Decyzji o odstąpieniu od umowy o kredyt konsumencki nie musimy niczym uzasadniać. Decyzja o odstąpieniu od umowy jest jedynie naszą decyzją i w każdym przypadku, o ile dochowamy odpowiednich terminów i procedur, pożyczkodawca odstąpienie musi uznać.

Odstąpienie od umowy o kredyt konsumencki

06 stycznia 2022
odstąpienie od umowy o kredyt konsumencki

Procedura odstąpienia od umowy o kredyt konsumencki przez konsumenta jest dokładnie uregulowana w Ustawie o kredycie konsumenckim. Cały rozdział piąty tejże ustawy jest poświęcony procesowi dostąpienia od umowy. W przypadku podjęcia decyzji o odstąpieniu musimy zachować odpowiednie terminy określone w ustawie po to aby odstąpienie od umowy było skuteczne.

Ustawa daje dwa ważne terminy których dochowanie jest niezbędne aby odstąpienie od umowy o kredyt konsumencki było skuteczne,

pierwszy termin - to termin w którym musimy powiadomić kredytodawcę o tym, że od umowy odstępujemy. Mamy na to 14 dni, od dnia w którym umowę podpisaliśmy

drugi termin - to czas w którym musimy zwrócić otrzymane od kredytodawcy pieniądze. Na zwrot pieniędzy mamy kolejne 30 dni od dnia w którym wysłaliśmy powiadomienie o odstąpieniu od umowy o kredyt konsumencki. Dniem tym, według ustawy jest dzień w którym wysłaliśmy kredytodawcy otrzymane od niego pieniądze. Nie musimy więc zastanawiać się kiedy pieniądze zostaną zaksięgowane na rachunku kredytodawcy i czy dotrzymamy ustawowego terminu zwrotu środków z kredytu.

W dokumentach które otrzymamy od kredytodawcy powinien znaleźć się wzór odstąpienia od umowy. Nie musimy z niego korzystać aby odstąpienie było skuteczne. 

Drugim dokumentem o wiele ważniejszym jest lista adresów na które pismo informujące o odstąpieniu od umowy musimy wysłać. Możemy to zrobić zanosząc pismo osobiście do biura czy placówki kredytowej, wysyłając pismo listem poleconym, a nawet możemy wypowiedzenie wysłać na podany przez kredytodawcę adres poczty elektronicznej. Każdy z tych sposobów jest tak samo ważny.  

Odstąpienie od umowy o kredyt. Kiedy to można zrobić

Umowa o kredyt. W jaki sposób skutecznie od umowy odstąpić

To najważniejsze pytanie jakie wiele osób które o odstąpieniu od umowy sobie zadaje. Odstąpienie od umowy nie spowoduje że nie będziemy musieli ponieść żadnych kosztów związanych z podpisaną umową o kredyt konsumencki. 

Ustawa jasno określa, że za czas jaki pieniądze z pożyczki są na naszym rachunku musimy zapłacić kredytodawcy odsetki. Odsetki naliczone zostaną od dnia w którym środki z pożyczki znalazły się na naszym rachunku do dnia z którego z tego rachunku je zwróciliśmy pożyczkodawcy. I nie ma tu znaczenia, czy z pieniędzy tych skorzystaliśmy czy tylko leżały sobie na naszym rachunku bankowym.

Jest jeszcze drugi koszt jaki możemy ponieść przy odstąpieniu od umowy. Są to koszty jakie kredytodawca poniósł, tu ustawa jasno precyzuje co ta są za koszty:  z wyjątkiem bezzwrotnych kosztów poniesionych przez niego (czyli kredytodawcę) na rzecz organów administracji publicznej

Najlepiej w przypadku odstąpienia od umowy, już po wysłaniu informacji o odstąpieniu skontaktować się z kredytodawcą aby wyliczył nam kwotę odsetek które powinniśmy zapłacić w na dzień wysyłania kwoty pożyczki.

Koszt odstąpienia od umowy o kredyt konsumencki

CZYTAJ KOLEJNY

KOLEJNY W TEJ TEMATYCE

 

 


Jedynym źródłem dochodów bloga oraz znacznej części dochodów jego autora są prowizje wypłacone przez reklamujące się na blogu podmioty, lub za dokonane zakupy, zainicjowane i zakończone za pomocą linków umieszczonych w tekście, banerów reklamowych oraz innych kreacji reklamowych umieszczonych na stronach bloga. Staram się aby promowane produkty, były produktami najlepszymi z dostępnych na rynku. Jeśli mają Państwo swoje propozycje dotyczące innych produktów zachęcamy do kontaktu  

Kredyt na zakup towarów. Czy w tym przypadku możemy odstąpić od umowy 

Oczywiście że tak. Nie ma żadnego znaczenia czy kredyt zawieraliśmy bezpośrednio w banku czy innej instytucji kredytowej czy dokonaliśmy zakupu jakiegoś towaru na tak zwane raty w sklepie czy na jakimś pokazie. Jest to tak zwany kredyt wiązany i możemy od niego odstąpić podobnie jak od "zwykłego" kredytu.

Oczywiście w takim przypadku musimy zwrócić sprzedawcy towar który był przedmiotem kredytowania. Jeśli w umowie o zakup złożyliśmy oświadczenie o odstąpieniu od prawa do odstąpienia od umowy, to nadal możemy od tej umowy odstąpić. Ustawa nakłada na nas obowiązek, aby zwrot towaru nastąpił niezwłocznie, a sprzedawca może dochodzić zapłaty jakiejś części ceny kredytowanego zakupu. Warunki postępowanie w takim przypadku muszą być określone w umowie o zakup towaru. 

Aby odstąpienie od umowy o kredyt wiązany było skuteczne, można go zgłosić zarówno do kredytodawcy jak i sprzedawcy. Ważne jest abyśmy dotrzymali terminów odstąpienia od umowy takich jak w przypadku "zwykłej" umowy o kredyt.

Kredytodawca nie uznał odstąpienia. Czy coś można na to poradzić?

Jeśli dotrzymaliśmy wszystkich terminów to raczej nie ma możliwości aby kredytodawca nie uznał naszego odstąpienia za skuteczne. Jeśli z jakich powodów tak się nie stało, należy poprosić go o pisemne uzasadnienie decyzji. Jeśli z decyzją kredytodawcy nie zgadzamy się, możemy poprosić o pomoc kancelarię prawną która będzie nas reprezentowała w kontakcie z kredytodawcą. 

kredyt konsumencki

proste bankowanie
Proste Bankowanie