Ostatni tekst o BIKU skończyłem na informacji że jeszcze są inne idane o nas które w BIKU można znaleźć.

 

BIK przechowuje również informacje o naszych już spłaconych zobowiązaniach. Czas jaki zamknięte zobowiązanie jest widoczne w BIKU to 60 miesięcy od chwili jego spłaty. 

 

Przez ten czas obowiązkowo udostępniane są informacje o kredytach które spłacane były z opóźnieniem i co bardzo istotne, tej informacji nie można z BIKU usunąć. Czyli jeśli mieliśmy kredyt, który z różnych powodów spłacaliśmy niezbyt terminowo, ale spłaciliśmy go całkowicie i umowa została przez bank zamknięta, to niestety, mimo iż już jej nie ma, to informacja o naszych poślizgach nadal w BIKU jest widoczna. I to przez pięć lat. 

 

W internecie, szczególnie na grupach poświęconych finansom, jest sporo ofert od różnych osób oferujących swoje usługi dotyczące czyszczenie BIKU z negatywnych wpisów. Niestety nie jest to możliwe. BIK informuje na swojej stronie o tym że nie ma żadnej możliwości wykasowania z rejestru wpisów o nieterminowej spłacie zobowiązań. 

 

Dokładnie, dokonanie wpisu o kredytach spłacanych z opóźnieniem lub wykreślenie z BIKU tej informacji wygląda tak.

 

Jeśli kredyt spłacany był z opóźnieniami i opóźnienie przekroczyło 60 dni, a jednocześnie upłynęło kolejnych 30 dni od momentu poinformowania przez bank, SKOK lub firmę pożyczkową o zamiarze przetwarzania tych informacji, dane mogą być przetwarzane bez zgody klienta przez 5 lat. 

 

Natomiast informacje o kredytach spłacanych bez opóźnień przechowywane w BIK mogą być również przez okres pięciu lat pod warunkiem że wyrazimy na to zgodę. Można je oczywiście usunąć wcześniej w trzech opisanych poniżej przypadkach.

  • Odwołanie przez osobę, której dane dotyczą, Klienta lub byłego Klienta banku, zgody na przetwarzanie danych po wygaśnięciu zobowiązania kredytowego (art. 105a ust.2 Ustawy Prawo bankowe) lub upływ terminu, na jaki została udzielona zgoda.
  • Upływ 5-letniego terminu przetwarzania danych Klienta bez jego zgody po wygaśnięciu zobowiązania.
  • Dane są błędne bądź omyłkowo wprowadzone do systemu BIK.

 

ale czy warto usuwać informacje z BIK o pozytywnie spłaconych zobowiązaniach? Raczej nie. Przecież one właśnie budują naszą dobrą historię kredytową.

I tu jeszcze jedna istotna informacja. To nie my wnioskujemy do BIKU o wpis czy wykreślenie informacji z rejestru. O to może wnioskować instytucja która udzieliła nam kredytu. 

Procedura jest następująca. Jeśli chcemy aby coś, co dotyczy naszego zobowiązania zostało wykreślone to wniosek o dokonanie tej czynności kierujemy do instytucji która wpisu dokonała.

Czy coś jeszcze znajduje się na naszym koncie w BIKU?

Tak. To jeszcze nie są wszystkie informacje które BIK o nas gromadzi.

W BIK gromadzone są również Zapytania kredytowe, czyli jeśli staramy się o kredyt, pożyczkę, kartę kredytową czy debet w rachunku bieżącym czy jakąkolwiek inną formę kredytowania, a instytucja która przygotowuje nam ofertę zwróci się do BIKU o to, jakie informacje na nasz temat są zgromadzone w tej instytucji, to takie zapytanie znajdzie się w odpowiedniej zakładce naszego konta. I to niezależnie czy skorzystamy z oferty albo czy uzyskamy finansowanie. Informacja taka jest przechowywana przez 12 miesięcy i niestety może nam nieco obniżyć zdolność kredytową. Szczególnie jeśli zapytań jest dużo i nie przerodziły się one w jakiś konkret. Z punktu widzenia analityka oceniającego naszą zdolność kredytową jesteśmy po prostu osobą, która nie jest osobą konkretną i może mieć w związku z tym niezbyt odpowiedzialny stosunek do spłaty zobowiązania. 

Watro więc bardzo świadomie i odpowiedzialnie podchodzić do uzyskania finansowania. Można też złożyć wnioski w instytucjach które wpisów dokonały o ich wykreślenie z bazy. Szczególnie jeśli mamy tych zapytań naprawdę dużo czyli kilkanaście w ciągu miesiąca. Zazwyczaj podchodzą one dość rozsądnie do takiego wniosku i zazwyczaj po około 2 tygodniach dostajemy informację że bank lub instytucja finansowa wniosek o wykreślenie informacji o zapytaniu złożyła w BIKU.

I jeszcze drugi rodzaj zapytań - Pozostałe zapytania. W tej zakładce pojawiają się i możemy je sobie sprawdzić, zapytania głównie instytucji bankowych w których mamy konto, kredyt, kartę kredytową. Bank okresowo monitoruje jakość naszych zobowiązań w innych instytucjach. Warto o tym pamiętać. Niestety opóźnienia w spłacie innych kredytów mogą spowodować wypowiedzenie umowy kredytowej lub nie przedłużenie naszej karty kredytowej. 

 

I niestety to jeszcze nie wszystko.

Jest też jeszcze jedna zakładka. Informacje finansowe z BIG Info Monitor.  A co to jest takiego? Żeby dziś nie przedłużać o tej instytucji niedługo.

 

Pod tym linkiem sam możesz  sprawdzić jak wygląda twój BIK. Możesz też zamówić roczny pakiet alertów. W ramach pakietu, za 99 zł, otrzymasz 6 raportów BIK z wpisanymi twoimi zobowiązaniami i ich jakością, powiadomienia o każdym zapytaniu w bazie, oraz analizę posiadanej zdolności kredytowej.

 

 

Raporty BIK. Co jeszcze w nim można naleźć?

25 października 2021
BIK Biuro Informacji Kredytowej

BIK. Czy są możliwe kredyty bez sprawdzania w bazie?

ZNAJDŹ NAS NA FACEBOOKU, YOUTUBIE, INSTAGRAMIE.

link do twittera
link do YT
link do fb
link do konta na instagramie Kredt pożyczka

 


 

ZAPIS DO NEWSLETTERA 

REGULAMIN STRONY 

POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ

POLITYKA PRYWATNOŚCI

KONTAKT

Proste Bankowanie - Marek Mularczyk Firma
ul. Kalwaryjska 69/9
30-504 Kraków, małopolskie
NIP: 6771661429

tel: 515822177
e-mail: kontakt@proste-bankowanie.pl

 

 


Jedynym źródłem dochodów bloga oraz znacznej części dochodów jego autora są prowizje wypłacone przez reklamujące się na blogu podmioty, lub za dokonane zakupy, zainicjowane i zakończone za pomocą linków umieszczonych w tekście, banerów reklamowych oraz innych kreacji reklamowych umieszczonych na stronach bloga. Staram się aby promowane produkty, były produktami najlepszymi z dostępnych na rynku. Jeśli mają Państwo swoje propozycje dotyczące innych produktów zachęcamy do kontaktu  

proste bankowanie
Proste Bankowanie