Podział swoich dochodów na poszczególne konta powinien być głęboko przemyślany. Od tego jak je podzielimy zależy powodzenie całego planu. A to wcale nie jest łatwe i oczywiste. Wiemy ile wydajemy na poszczególne grupy wydatków, ale podzielić pieniądze którymi w każdym miesiącu dysponujemy i przypisać do poszczególnych kont może nie być tak oczywiste.

Pewnie część osób pomyśli że można podzielić je tak, jak to robią inni. Oczywiście jest sporo badań i opracowań dotyczących struktury naszych wydatków. Z niewielkimi uproszczeniami i uśrednieniem wygląda to tak:

- wydatki na jedzenie i bieżące utrzymanie domu czy mieszkania 25% przychodów,

- stałe opłaty stałe mieszkaniowe i raty kredytów pochłaniają 45% tego czym dysponujemy,

- na ubrania, zdrowie, samochód przeznaczamy 15%

- i na koniec na kulturę i inne wyższe potrzeby ostatnie 15%.

Można potraktować ten schemat jako podstawę do własnych ustaleń.

Analizę podziału środków najlepiej zacząć od drugiej kupki, czyli od stałych wydatków które w poprzednich latach czy miesiącach sobie przygotowaliśmy. Potem codzienne życie – podstawa w piramidzie potrzeb Maslowa, pierwsza kupka a drugi rachunek; dalej ponadstandardowe wydatki – czyli rachunek trzeci i na koniec czwarty – ostatni, przyjemności i oszczędzanie.

W naszym przypadku wyglądało by to tak.

Na pierwszy rachunek wpływa całe nasz wynagrodzenie i za pomocą stałych zleceń zostaje w całości przetransferowane na pozostałe rachunki. W całości, bo przy odpowiednim wyborze banku prowadzącego ten rachunek, za korzystanie z niego nie będziemy ponosić żadnych kosztów.

Na drugi rachunek ten z kartą przelewamy jedną czwartą swoich pieniędzy. I tylko z nich korzystamy robiąc codzienne zakupy. A co jeśli na koniec miesiąca pozostaną na nim jakieś pieniądze? Super sytuacja. Ale nie zostawiamy ich na kolejny miesiąc na tym koncie. Zawsze w dzień przed otrzymaniem wypłaty robimy przelew nawet niewielkich pozostałych na rachunku pieniędzy na rachunek ostatni – przyjemnościowo oszczędnościowy. Podstawową ideą tego rachunku jest nauczenie nas, że tylko takimi jak zaplanowaliśmy środkami dysponujemy „na codzienne życie”.

Trzeci rachunek „na opłaty stałe” zasilamy prawie połową naszych przychodów. Niestety tak jest i niewiele z tym można zrobić. Jedynie jeśli mamy jakieś drogie zobowiązania kredytowe, można pomyśleć o ich konsolidacji. Są sytuacje o której można nad tym rozwiązaniem się zastanowić. Więcej o tym przeczytasz tutaj.

Czwarty rachunek i piąty rachunek zasilamy najmniejszymi kwotami. Dodatkowy przelew na piąty rachunek z drugiego jest miłym prezentem dla większości osób które zastosowały tą metodę. Nagrodą za konsekwencję w budowaniu swojej lepszej finansowej przyszłości.

 

Tu sprawdzisz banki w których warto założyć rachunek.

 

A o tym jakie banki wybrać i ile to wszystko kosztuje w kolejnym wpisie.

 

Sztuka zarządzania swoimi finansami. Rachunek bankowy ciąg dalszy

05 maja 2021
Konto bankowe rachunek bankowy

CZYTAJ KOLEJNY

KOLEJNY TEGO AUTORA 

KOLEJNY W TEJ TEMATYCE

Rachunek bankowy, konto bankowe i nietypowe z nich korzystanie

ZNAJDŹ NAS NA FACEBOOKU, YOUTUBIE, INSTAGRAMIE.

link do twittera
link do YT
link do fb
link do konta na instagramie Kredt pożyczka

 


 

ZAPIS DO NEWSLETTERA 

REGULAMIN STRONY 

POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ

POLITYKA PRYWATNOŚCI

KONTAKT

Proste Bankowanie - Marek Mularczyk Firma
ul. Kalwaryjska 69/9
30-504 Kraków, małopolskie
NIP: 6771661429

tel: 515822177
e-mail: kontakt@proste-bankowanie.pl

 

 


Jedynym źródłem dochodów bloga oraz znacznej części dochodów jego autora są prowizje wypłacone przez reklamujące się na blogu podmioty, lub za dokonane zakupy, zainicjowane i zakończone za pomocą linków umieszczonych w tekście, banerów reklamowych oraz innych kreacji reklamowych umieszczonych na stronach bloga. Staram się aby promowane produkty, były produktami najlepszymi z dostępnych na rynku. Jeśli mają Państwo swoje propozycje dotyczące innych produktów zachęcamy do kontaktu  

proste bankowanie
Proste Bankowanie